Skip to content

1592 N West AveVineland, NJ 08360

Built 1900

Last Sale Date
Jul 2, 2059

Property Information

Block1601
Lot16
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description2S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,560
Acreage0.71

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,500
23%
Improvement Value:$126,400
77%
Total Assessment$164,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,250+0.7%
2024$5,216+5.0%
2023$4,968+2.9%
2022$4,827+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$179,900

From:

To:

Sq Ft2,560DeedBook 4181, Page 4622Recorded6/12/2019

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4069, Page 4757

Property Built

Built

Year Built: 1900