Skip to content

831 W Wheat RdVineland, NJ 08360

Built 1939

Last Sale Price
$63,000
Last Sale Date
May 7, 1985

Property Information

Block1601
Lot3
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,531
Acreage2.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
24%
Improvement Value:$146,100
76%
Total Assessment$191,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,835+0.7%
2024$5,794+5.2%
2023$5,508+3.1%
2022$5,344+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 1553, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1939