Skip to content

727 W Wheat RdVineland, NJ 08360

Built 1935

Last Sale Price
$154,900
Last Sale Date
Jan 26, 2007

Property Information

Block1601
Lot7
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage811
Acreage1.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,400
42%
Improvement Value:$58,600
58%
Total Assessment$101,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,216+0.7%
2024$3,195+5.0%
2023$3,043+2.9%
2022$2,956+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$154,900
DeedBook 4017, Page 9359

Property Built

Built

Year Built: 1935