Skip to content

630 Kingman AveVineland, NJ 08360

Built 1959

Last Sale Date
Aug 24, 2059

Property Information

Block1601
Lot26
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,356
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,800
21%
Improvement Value:$111,400
79%
Total Assessment$141,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,496+0.7%
2024$4,466+5.0%
2023$4,254+2.9%
2022$4,133+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1959