Skip to content

75 Osborn AveVineland, NJ 08360

Built 1947

Last Sale Price
$96,000
Last Sale Date
Aug 22, 1996

Property Information

Block2232
Lot11
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page0022

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,324
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,800
15%
Improvement Value:$154,600
85%
Total Assessment$181,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,776+0.7%
2024$5,738+5.0%
2023$5,466+2.9%
2022$5,310+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook 2193, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1947