Skip to content

700 Wayne AveVineland, NJ 08360

Built 1984

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 18, 2003

Property Information

Block1601
Lot35
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,488
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,900
17%
Improvement Value:$145,800
83%
Total Assessment$175,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,594+0.7%
2024$5,557+5.0%
2023$5,294+2.9%
2022$5,143+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1984