Skip to content

1083 W Oak RdVineland, NJ 08360

Built 1930

Last Sale Date
Feb 21, 2052

Property Information

Block2104
Lot71
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-O-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage843
Acreage1.97

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,100
37%
Improvement Value:$83,800
63%
Total Assessment$133,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,263+0.7%
2024$4,235+5.0%
2023$4,034+2.9%
2022$3,919+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930