Skip to content

1387 Oak LnVineland, NJ 08360

Built 1972
Other Exempt

Last Sale Price
$31,900
Last Sale Date
Oct 7, 1977

Property Information

Block1601
Lot72
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,320
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,900
22%
Improvement Value:$100,900
78%
Total Assessment$128,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$3,824+5.3%
2023$3,631+3.1%
2022$3,520+1.5%
2021$3,468+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$31,900
DeedBook 1268, Page 892

Property Built

Built

Year Built: 1972