Skip to content

790 W Oak RdVineland, NJ 08360

Built 1950

Last Sale Price
$2,060
Last Sale Date
May 15, 1992

Property Information

Block1601
Lot89
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,200
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,600
22%
Improvement Value:$108,600
78%
Total Assessment$139,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,432+0.7%
2024$4,403+5.0%
2023$4,194+2.9%
2022$4,074+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$2,060
DeedBook 1945, Page 301

Property Built

Built

Year Built: 1950