Skip to content

1271 N West AveVineland, NJ 08360

Built 1967

Last Sale Price
$68,500
Last Sale Date
Dec 7, 1987

Property Information

Block1604
Lot33
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,456
Acreage0.96

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,800
26%
Improvement Value:$114,300
74%
Total Assessment$154,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,907+0.7%
2024$4,874+5.0%
2023$4,643+2.9%
2022$4,511+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$68,500
DeedBook 1695, Page 77

Property Built

Built

Year Built: 1967