Skip to content

1298 N West BlvdVineland, NJ 08360

Built 1967
Industrial

Last Sale Price
$3,182,000
Last Sale Date
Dec 19, 1996

Property Information

Block1604
Lot8
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$360,000
93%
Improvement Value:$27,300
7%
Total Assessment$387,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,332+0.7%
2024$12,250+5.0%
2023$11,669+2.9%
2022$11,336+1.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$3,182,000
DeedBook 2221, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 1967