Skip to content

1118 N East AveVineland, NJ 08360

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 1, 2024

Property Information

Block1701
Lot56
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2S-F-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,134
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,000
18%
Improvement Value:$144,200
82%
Total Assessment$176,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,610+5.4%
2024$5,323+5.2%
2023$5,059+3.1%
2022$4,907+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920