Skip to content

52 Columbia AveVineland, NJ 08360

Built 1917

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 10, 2014

Property Information

Block4215
Lot3
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class45
Description2S-F-X-2UG
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage2,158
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,900
22%
Improvement Value:$88,500
78%
Total Assessment$113,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,611+0.7%
2024$3,587+5.0%
2023$3,417+2.9%
2022$3,319+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1917