Skip to content

632 E Chestnut AveVineland, NJ 08360

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 13, 2008

Property Information

Block4115
Lot15
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page0041

Building Details

Building Class45
Description2S-F-X
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage2,130
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,100
16%
Improvement Value:$91,900
84%
Total Assessment$109,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,471+0.7%
2024$3,448+5.0%
2023$3,284+2.9%
2022$3,190+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$40,500
DeedBook 2369, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1910