Skip to content

1718 N Valley AveVineland, NJ 08360

Built 1971

Last Sale Price
$53,750
Last Sale Date
Mar 15, 1983

Property Information

Block1702
Lot60
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1S-F-2
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,832
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,800
21%
Improvement Value:$123,300
79%
Total Assessment$156,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,970+0.7%
2024$4,937+5.0%
2023$4,703+2.9%
2022$4,569+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$53,750
DeedBook 1457, Page 235

Property Built

Built

Year Built: 1971