Skip to content

1189 N Valley AveVineland, NJ 08360

Built 2022

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Apr 7, 2023

Property Information

Block1801
Lot107
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class---
Description2S-F-1AG
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,736
Acreage0.96

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,800
16%
Improvement Value:$210,000
84%
Total Assessment$249,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,954+0.7%
2024$7,901+558.9%
2023$1,199+2.9%
2022$1,165+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft1,736DeedBook 4241, Page 1284Recorded4/26/2023

Property Sale

Sale
$52,500
DeedBook 4224, Page 3917Recorded3/23/2022

Property Built

Built

Year Built: 2022