Skip to content

1501 E Wheat RdVineland, NJ 08360

Built 1908

Owner
---
Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Feb 19, 2025

Property Information

Block1801
Lot46
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,440
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,100
28%
Improvement Value:$85,500
72%
Total Assessment$118,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,776+0.7%
2024$3,751+5.0%
2023$3,573+2.9%
2022$3,471+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$210,000
Sq Ft1,440DeedBook 4281, Page 9000Recorded2/20/2026

Property Built

Built

Year Built: 1908