Skip to content

1760 N Main RdVineland, NJ 08360

Built 1920

Last Sale Price
$37,500
Last Sale Date
Nov 28, 1983

Property Information

Block1801
Lot64
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,166
Acreage1.89

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,600
28%
Improvement Value:$91,600
72%
Total Assessment$127,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,050+0.7%
2024$4,023+5.0%
2023$3,833+2.9%
2022$3,723+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$37,500
DeedBook 1487, Page 109

Property Built

Built

Year Built: 1920