Skip to content

1370 N Main RdVineland, NJ 08360

Built 1963
Commercial

Last Sale Price
$159,900
Last Sale Date
Dec 10, 2020

Property Information

Block1801
Lot74
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-A
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,300
46%
Improvement Value:$219,800
54%
Total Assessment$410,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,058+0.7%
2024$12,971+5.0%
2023$12,356+2.9%
2022$12,004+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$159,900
DeedBook 4202, Page 1225Recorded12/15/2020

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 4035, Page 7164

Property Built

Built

Year Built: 1963