Skip to content

1851 N Main RdVineland, NJ 08360

Built 1956

Last Sale Price
$42,000
Last Sale Date
Nov 29, 1983

Property Information

Block1902
Lot17
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1S-F-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,248
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,100
20%
Improvement Value:$114,700
80%
Total Assessment$143,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,579+0.7%
2024$4,548+5.0%
2023$4,333+2.9%
2022$4,209+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 1487, Page 296

Property Built

Built

Year Built: 1956