Skip to content

1787 Joel StVineland, NJ 08361

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 9, 1996

Property Information

Block1904
Lot16
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1S-B
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,289
Acreage0.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,600
14%
Improvement Value:$212,300
86%
Total Assessment$247,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,643+0.7%
2024$7,591+5.2%
2023$7,219+3.0%
2022$7,006+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1962