Skip to content

1872 Galli DrVineland, NJ 08361

Built 1969

Last Sale Price
$62,000
Last Sale Date
May 19, 1983

Property Information

Block1904
Lot8
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,278
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,000
17%
Improvement Value:$154,500
83%
Total Assessment$186,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,938+0.7%
2024$5,899+5.0%
2023$5,619+2.9%
2022$5,459+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 1463, Page 296

Property Built

Built

Year Built: 1969