Skip to content

1813 Joel StVineland, NJ 08361

Built 1966

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Dec 5, 2023

Property Information

Block1904
Lot18
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,128
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,300
20%
Improvement Value:$120,500
80%
Total Assessment$150,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,801+0.7%
2024$4,770+5.0%
2023$4,544+2.9%
2022$4,414+10.2%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000
Sq Ft1,128DeedBook 4249, Page 5477

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,128DeedBook 4166, Page 3258Recorded5/9/2018

Property Sale

Sale
$90,500
DeedBook 2274, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 1966