Skip to content

2070 Vine RdVineland, NJ 08361

Built 1920

Last Sale Price
$154,000
Last Sale Date
Nov 14, 2002

Property Information

Block1906
Lot4
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description2S-F-O-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,496
Acreage2.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,200
33%
Improvement Value:$84,000
67%
Total Assessment$125,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,986+0.7%
2024$3,960+5.0%
2023$3,772+2.9%
2022$3,665+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$154,000
DeedBook 2628, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1920