Skip to content

2186 Vine RdVineland, NJ 08361

Built 1901

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 3, 2026

Property Information

Block1906
Lot5
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description2S-B-X-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,352
Acreage6.88

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,700
41%
Improvement Value:$77,800
59%
Total Assessment$131,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,187+0.7%
2024$4,159+5.0%
2023$3,962+2.9%
2022$3,849+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

Sq Ft1,352DeedBook 4111, Page 5145Recorded11/15/2013

Property Built

Built

Year Built: 1901