Skip to content

2298 Vine RdVineland, NJ 08361

Built 1950

Last Sale Price
$152,000
Last Sale Date
May 23, 2011

Property Information

Block1906
Lot9
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1S-F-1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,100
Acreage7.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,000
41%
Improvement Value:$87,800
59%
Total Assessment$148,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,738+0.7%
2024$4,707+5.0%
2023$4,483+2.9%
2022$4,355+1.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$152,000
DeedBook 4082, Page 2698

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 2552, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1950