Skip to content

2793 Vine RdVineland, NJ 08361

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 29, 2008

Property Information

Block1908
Lot4
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,406
Acreage4.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,100
23%
Improvement Value:$177,800
77%
Total Assessment$230,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,352+0.7%
2024$7,303+5.0%
2023$6,957+2.9%
2022$6,758+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$9,429
DeedBook 1353, Page 341

Property Built

Built

Year Built: 1980