Skip to content

1387 N Brewster RdVineland, NJ 08361

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 18, 2016

Property Information

Block1908
Lot29
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1S-B
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,630
Acreage2.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,300
18%
Improvement Value:$235,800
82%
Total Assessment$287,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,141+0.7%
2024$9,081+5.0%
2023$8,650+2.9%
2022$8,403+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 2377, Page 247

Property Built

Built

Year Built: 1976