Skip to content

2254 E Oak RdVineland, NJ 08361

Built 1949

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jul 7, 2017

Property Information

Block1909
Lot40
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1S-B- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,349
Acreage4.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,200
32%
Improvement Value:$115,100
68%
Total Assessment$168,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,359+0.7%
2024$5,323+5.0%
2023$5,071+2.9%
2022$4,926+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,349DeedBook 4155, Page 2141Recorded7/17/2017

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 1489, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1949