Skip to content

1964 E Oak Rd(Unit CC2)Vineland, NJ 08361

Built 1973

Last Sale Price
$106,000
Last Sale Date
May 27, 2020

Property Information

Block1909
Lot5001
QualifierCC2
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class37
DescriptionC0ND0
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,408
Acreage9.89

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,000
9%
Improvement Value:$106,000
91%
Total Assessment$116,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,693+0.7%
2024$3,669+5.0%
2023$3,495+11.1%
2022$3,145+10.4%
Property History

Property Sale

Sale
$106,000
Sq Ft1,408DeedBook 4194, Page 7268Recorded6/12/2020

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 2705, Page 188

Property Built

Built

Year Built: 1973