Skip to content

1790 E Oak RdVineland, NJ 08361

Built 1949

Last Sale Price
$24,500
Last Sale Date
May 16, 1978

Property Information

Block1909
Lot53
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,231
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,700
28%
Improvement Value:$73,800
72%
Total Assessment$102,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,014+0.7%
2024$2,992+5.4%
2023$2,838+3.2%
2022$2,750+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$24,500
DeedBook 1276, Page 678

Property Built

Built

Year Built: 1949