Skip to content

1145 N Main RdVineland, NJ 08360

Built 1930

Last Sale Date
Apr 1, 1981

Property Information

Block1909
Lot55
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class---
Description1S-M-A
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage12.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$544,000
24%
Improvement Value:$1,715,700
76%
Total Assessment$2,259,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$71,949+0.7%
2024$71,474+5.0%
2023$68,085+2.9%
2022$66,141+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 1380, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 1930