Skip to content

1680 E Oak RdVineland, NJ 08361

Built 1959
Commercial

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Nov 28, 2003

Property Information

Block1909
Lot58
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class---
Description1S-F
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,900
52%
Improvement Value:$138,300
48%
Total Assessment$288,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,176+0.7%
2024$9,116+5.0%
2023$8,683+2.9%
2022$8,436+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 2711, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 1959