Skip to content

1092 Maurice River PkyVineland, NJ 08360

Built 2010

Last Sale Price
$179,000
Last Sale Date
Oct 9, 2009

Property Information

Block2001
Lot3
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,404
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,200
21%
Improvement Value:$134,600
79%
Total Assessment$169,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,406+0.7%
2024$5,371+5.0%
2023$5,116+2.9%
2022$4,970+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 4066, Page 6551

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 4056, Page 5940

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 4011, Page 1247