Skip to content

550 N Mill RdVineland, NJ 08360

Built 1999

Last Sale Price
$139,000
Last Sale Date
Oct 4, 2016

Property Information

Block2009
Lot33
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,920
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,500
19%
Improvement Value:$136,000
81%
Total Assessment$167,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,333+0.7%
2024$5,298+5.0%
2023$5,047+2.9%
2022$4,903+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$139,000

From:

To:

Sq Ft1,920DeedBook 4147, Page 161Recorded11/15/2016

Property Sale

Sale
$177,000
DeedBook 2841, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 1999