Skip to content

Columbia Ave(Block 202 Lot 13)Newfield, NJ 08344

Last Sale Date
Aug 25, 2005

Property Information

Block202
Lot13
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page2

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,900
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$40,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,302+0.6%
2024$1,294+5.0%
2023$1,232+2.9%
2022$1,197+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$225,900
DeedBook 2868, Page 233

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 2170, Page 226

Property Sale

Sale
$4,800
DeedBook 1206, Page 538