Skip to content

611 Columbia AveNewfield, NJ 08344

Church/Charitable

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 22, 2012

Property Information

Block202
Lot17
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page2

Building Details

Building Class---
Description1S-F
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.99

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,100
8%
Improvement Value:$526,300
92%
Total Assessment$569,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2008$4,203+8.2%
2007$3,883+13.2%
2006$3,431+2.0%
2005$3,362+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 1282, Page 705