Skip to content

1690 Almond RdVineland, NJ 08360

Built 1912

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 9, 2018

Property Information

Block2101
Lot59
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,116
Acreage1.94

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,500
30%
Improvement Value:$97,500
70%
Total Assessment$140,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,458+0.7%
2024$4,428+5.0%
2023$4,218+2.9%
2022$4,098+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$98,000

From:

To:

Sq Ft1,116DeedBook 4111, Page 2185Recorded11/6/2013

Property Sale

Sale
$16,000
DeedBook 1181, Page 966

Property Built

Built

Year Built: 1912