Skip to content

1790 Almond RdVineland, NJ 08360

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 24, 2004

Property Information

Block2101
Lot64
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class16
Description1S-F-1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,284
Acreage1.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,600
31%
Improvement Value:$85,600
69%
Total Assessment$124,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,955+0.7%
2024$3,928+5.0%
2023$3,742+2.9%
2022$3,635+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1927