Skip to content

775 N Orchard RdVineland, NJ 08360

Built 1992
Industrial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 30, 2025

Property Information

Block2104
Lot122
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class---
Description1S-F-B- -,22
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage9.79

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,000
28%
Improvement Value:$285,200
72%
Total Assessment$396,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,615+0.7%
2024$12,532+5.0%
2023$11,938+2.9%
2022$11,597+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1992