Skip to content

1365 Dogwood LnVineland, NJ 08360

Built 1984

Last Sale Price
$159,000
Last Sale Date
Jun 29, 2017

Property Information

Block2104
Lot32
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage960
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,600
23%
Improvement Value:$101,600
77%
Total Assessment$132,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,959+0.7%
2024$3,931+5.3%
2023$3,733+3.1%
2022$3,619+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$159,000

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 4155, Page 6312Recorded7/25/2017

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4082, Page 2152

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 2577, Page 348

Property Built

Built

Year Built: 1984