Skip to content

1183 W Oak RdVineland, NJ 08360

Built 1925

Last Sale Price
$103,000
Last Sale Date
Oct 22, 2014

Property Information

Block2104
Lot68
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F- -4UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,468
Acreage4.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,500
35%
Improvement Value:$97,500
65%
Total Assessment$150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,776+0.7%
2024$4,745+5.0%
2023$4,520+2.9%
2022$4,391+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$103,000

From:

To:

Sq Ft1,468DeedBook 4123, Page 820Recorded11/17/2014

Property Built

Built

Year Built: 1925