Skip to content

871 W Oak RdVineland, NJ 08360

Built 1958
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 28, 2013

Property Information

Block2201
Lot1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1S-CB-1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,745
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
24%
Improvement Value:$240,700
76%
Total Assessment$318,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,147+0.7%
2024$10,080+5.0%
2023$9,602+2.9%
2022$9,328+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 1795, Page 124

Property Built

Built

Year Built: 1958