Skip to content

709 W Oak RdVineland, NJ 08360

Built 1927

Last Sale Price
$54,000
Last Sale Date
Jun 18, 1996

Property Information

Block2201
Lot7
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1S-F-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,404
Acreage3.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,300
37%
Improvement Value:$81,600
63%
Total Assessment$128,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,104+0.7%
2024$4,077+5.0%
2023$3,884+2.9%
2022$3,773+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$54,000
DeedBook 2184, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1927