Skip to content

590 Sarah PlVineland, NJ 08360

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 18, 1991

Property Information

Block2201
Lot11
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,272
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,900
20%
Improvement Value:$110,800
80%
Total Assessment$137,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,384+0.7%
2024$4,355+5.0%
2023$4,149+2.9%
2022$4,030+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1959