Skip to content

214 W Laurel StVineland, NJ 08360

Built 1956

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Nov 14, 2001

Property Information

Block2203
Lot17
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class45
Description1S-B
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage2,348
Acreage0.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,500
23%
Improvement Value:$90,300
77%
Total Assessment$116,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,719+0.7%
2024$3,694+5.0%
2023$3,519+2.9%
2022$3,419+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 2553, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 1956