Skip to content

60 Evelyn AveVineland, NJ 08360

Built 1964

Last Sale Price
$96,000
Last Sale Date
Oct 23, 1988

Property Information

Block4213
Lot7
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
Description1S-F-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,354
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,700
17%
Improvement Value:$135,200
83%
Total Assessment$162,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,187+0.7%
2024$5,153+5.0%
2023$4,908+2.9%
2022$4,768+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook 1754, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1964