Skip to content

313 W Birch StVineland, NJ 08360

Built 2008

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 18, 2010

Property Information

Block2207
Lot2
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,460
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,300
17%
Improvement Value:$136,100
83%
Total Assessment$163,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,203+0.7%
2024$5,168+5.0%
2023$4,923+2.9%
2022$4,783+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$189,000
DeedBook 4044, Page 5611

Property Built

Built

Year Built: 2008