Skip to content

314 W Laurel StVineland, NJ 08360

Built 1955

Last Sale Price
$61,305
Last Sale Date
Oct 31, 2001

Property Information

Block2207
Lot7
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class45
Description1S-F
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage1,332
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,500
29%
Improvement Value:$76,200
71%
Total Assessment$106,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,147+0.7%
2024$3,125+5.4%
2023$2,965+3.2%
2022$2,873+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$61,305
DeedBook 2550, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1955