Skip to content

68 W Laurel StVineland, NJ 08360

Built 1956

Last Sale Price
$20,000
Last Sale Date
Aug 18, 1972

Property Information

Block2208
Lot10
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,204
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,400
19%
Improvement Value:$110,500
81%
Total Assessment$136,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,359+0.7%
2024$4,330+5.0%
2023$4,125+2.9%
2022$4,007+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 1197, Page 1059

Property Built

Built

Year Built: 1956